Zabezpečenie bývania

Finančný plán pozostávajúci z jednotlivých krokov, ktoré na seba logicky a časovo nadväzujú tak, aby vám nie len zabezpečil, ale aj pomohol udržať vlastné bývanie.

1. KROK

Tvorba pevných finančných základov

Povedzme si to na rovinu. V dnešnej dobe už nie je umenie kúpiť alebo postaviť nehnuteľnosť a zadĺžiť sa na tridsať rokov. Umenie je však tú nehnuteľnosť splácať a nedostať sa pri tom do finančných problémov. Z tohto dôvodu by zabezpečenie vlastného bývania nemal byť šprint, ale maratón. Niektoré rozhodnutia si vyžadujú dlhší čas na prípravu a preto žiaden dom alebo byt, hoci aj v perfektnej lokalite, s úžasnou dispozíciou a super cenou, nestojí za to, ak nie ste na to finančne pripravený.

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť alebo postaviť vašu vysnívanú nehnuteľnosť, si vybudujte dostatočne pevné finančné základy - využívajte správne druhy poistenia, splatte všetky doterajšie dlhy a vytvorte si poriadnu finančnú rezervu. Vaše ja sa vám neskôr poďakuje.

2. KROK

Našetrite 10-20% hodnoty nehnuteľnosti

Najlepší spôsob, ako si zabezpečiť vlastné bývanie, je zaplatiť zaň v hotovosti. Zdá sa vám to nemožné? Osobne poznám niekoľko ľudí, ktorí tak urobili. A nie, nie sú milionári. Sú ako vy a ja, len s tým rozdielom, že kúpu nehnuteľnosti začali plánovať oveľa skôr. Ak je to váš prípad a vlastné bývanie vás až tak netlačí, prečo si nedať cieľ zaplatiť zaň cash? Tým, že už máte vybudované pevné finančné základy, ste pripravený na všetky (ne)očakávané udalosti a nič vám nestojí v ceste isť za svojim cieľom a našetriť si na kúpu nehnuteľnosti. Trvá to oveľa dlhšie, ale odmena je o to sladšia - žiadne splátky a ušetríte desiatky tisíc eur na úrokoch.

Nemáte toľko času? Nevadí. Druhá najlepšia možnosť je našetriť si aspoň 10-20% z hodnoty nehnuteľnosti. Tu sú aspoň dva dôvody prečo:

Sprísnené podmienky

NBS svojim opatrením sprísnila podmienky poskytovania hypotekárnych úverov. Jednou z viacerých zmien je aj obmedzenie úverov s viac ako 80% financovaním. V praxi to znamená, že v "štandardných" prípadoch budete musieť 20% z hodnoty nehnuteľnosti získať z iných zdrojov. Avšak tým, že myslíte dopredu a tie peniaze si našetríte, sa vyhnete dofinancovaniu vašej nehnuteľnosti spotrebnými úvermi alebo úvermi zo stavebného sporenia. To v konečnom dôsledku bude mať pre vás nemalý pozitívny dopad pri posudzovaní vašej bonity, kedže budete menej zadĺžený a ušetríte stovky eur na úrokoch. Jackpot!

Nižšia preplatenosť

Človek nemusí mať Phd., aby mu bolo jasne, že nižšia suma hypotéky=kratšia doba splácania=nižšia celková preplatenosť na úrokoch=viac ušetrených peňazí pre vás a vašu rodinu.

POTREBUJETE POMOC S VÝBEROM SPRÁVNEHO PRODUKTU NA ŠETRENIE?

3. KROK

Hypotekárny úver

Ak nemáte toľko času, aby ste si zabezpečili bývanie z vlastných zdrojov, bohatého strýka alebo nečakáte veľké dedičstvo, tak hypotekárny úver zostáva ako jediná možnosť financovania vášho bývania. Hypotéka je nutné zlo, ale ak sa budete držať nasledujúcich rád, nemusí byť až taký strašiak.

Nepodceňujte prípravu

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Tým, že splatíte všetky dlhy (za predpokladu, že ich máte), vytvoríte si dostatočnú finančnú rezervu a našetrite si aspoň 10-20% zo sumy nehnuteľnosti, budete pre banku zaujímavejší partner a získate oveľa lepšie podmienky pri vybavovaní úveru, čo v konečnom dôsledku bude pre vás znamenať úsporu.

Vyberte čo najkratšiu dobu splácania

Vedeli ste, že hypotekárny úver s dobou splácania na 25 rokov splatíte presne za 25 rokov? (za predpokladu, že nemáte lepší plán). Prečo si predlžovať agóniu až na 30 rokov? Rozdiel na úrokoch 70000 hypotéky s 3% úrokom na 30 rokov a na 25 rokov je až 6600€. Predstavte si, koľko eur dokážete ušetriť s dobou splácania na 20 rokov (13072€) alebo dokonca na 15 rokov (19231€).

Využite všetky benefity

Máte nárok na štátny príspevok pre mladých? Tak to využite. Vyberte si banku, ktorá pripisuje štátny príspevok priamym spôsobom - čo znamená rýchlejšie splácanie istiny a nižší zostatok po 5 rokoch oproti banke, ktorá pripisuje štátny príspevok refundačným spôsobom.

Sledujte náklady a vyjednávajte

Pri hypotekárnych úveroch sledujte predovšetkým poplatok za spracovanie úveru a poplatok za vedenie bankového účtu. Niektoré banky preplácajú kolky na katastri a taktiež znalecký posudok, čo vám môže ušetriť ďalšie peniaze. Pýtajte si zľavy, vyjednávajte (alebo majte niekoho, kto to urobí za vás). Ak sa nespýtate, odpoveď je vždy nie. Buďte finančný spotrebiteľ s veľkým "F".

POTREBUJETE POMOC S VYBAVENÍM HYPOTÉKY?

Dokončením celého finančného plánu si zabezpečíte ideálne podmienky nie len pre zabezpečenie, ale aj pre udržanie vášho vlastného bývania. Ako bonus ušetríte tisíce eur na úrokoch, ktoré môžete využiť aj inak. Florida niekto? 

Čo hovoria niektorí klienti?

Čo hovoria niektorí klienti?

Stanislav Elbert nám pomáhal s finančným plánom na ochranu mojej rodiny pred neočakávanými udalosťami a so zabezpečením vlastného bývania. Vždy mi boli vysvetlené všetky možnosti s prínosmi ale aj negatívami. Vďaka jeho radám sme doteraz ušetrili na úrokoch viac než 3000 €. Veľmi si cením jeho otvorený prístup a pomoc pri mojom životnom rozhodnutí. Jeho služby vrelo odporúčam.

DOMINIK POŠIVÁKVALALIKY

Niekoľko možností ako ihneď začať

Finančný plánovač

Aj ten najlepší finančný plán zlyhá, pokiaľ sa nedodržiava. Finner je finančný plánovač, ktorý vám pomôže zaviesť tento plán do vášho života a zabezpečiť si tak vlastné bývanie, po ktorom túžite, oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Spolupráca

Prevediem vás celým procesom zabezpečenia vlastného bývania, prispôsobím plán na vaše potreby a finančnú situáciu, zabezpečím výber a sprostredkovanie správnych finančných produktov a ich správne nastavenie.