09.

Ako prežiť Vianoce 2020 bez dlhov alebo výčitiek

Predstavte si, že je december a Vianoce sú doslova za dverami. Novembrová výplata spokojne čaká na vašom bankovom účte a vy sa už neviete dočkať, ako za ňu nakúpite sľúbené vianočné darčeky.

Zrazu však zistíte, že máte menší problém. Až teraz ste si uvedomili, že popri všetkých ďalších výdavkoch, ktoré musíte v decembri zaplatiť (za predpokladu, že nechcete stráviť Vianoce pod mostom, o hlade, bez tepla, vody alebo elektriny) vám už nezostane dosť peňazí na nákup všetkých vianočných darčekov.

Vianoce s dlhmi alebo s výčitkami?

giphy

Bohužiaľ, v tomto momente už máte len dve možnosti:

1. Zadlžite sa

V tom „lepšom“ prípade si zoberiete spotrebiteľský úver z banky s úrokovou sadzbou medzi 6-8%. V tom horšom prípade siahnete po kreditnej karte alebo využijete formu povoleného prečerpania, kde sa úroková sadzba hýbe okolo 15% a viac. Síce potešíte svojich blízkych, ale za cenu poriadne predraženého nákupu. Zostanú vám z toho iba stresy, blbý pocit a dlhy v novom roku. A viete, ako sa hovorí. Ako na Nový rok, tak po celý rok.

2. Znížite nároky

Druhou možnosťou je, že začnete znižovať nároky a škrtať jednotlivé položky z vášho vianočného zoznamu. Síce sa vyhnete dlhom, ale zostanú vám nepríjemné výčitky, že ste na Vianoce nemohli obdarovať vašu rodinu a blízkych takými darčekmi, aké by si zaslúžili. Vianočná kapustnica už nikdy nebude chutiť rovnako.

Ak si však tieto Vianoce nechcete vyberať medzi zlou a horšou voľbou, existuje jednoduchá a elegantná alternatíva.

Plánovanie a disciplína ruže prináša

giphy

Je možné si dopriať aj drahšie a luxusnejšie darčeky a prežiť Vianoce bez výčitiek, stresov, kompromisov alebo dlhov?

Je, ale len za predpokladu, že sa na to zodpovedne a včas pripravíte. Svojim klientom vždy tvrdím, že aj s malým príjmom dokážu zahrať veľké divadlo, ak hrajú tú správnu hru. A tou hrou je plánovanie. Nie je to žiadna nukleárna fyzika a potrebujete k tomu len pero, papier a dodržať tri kroky:

1. Stanovenie finančného cieľa

Inými slovami povedané, vedieť čo, kedy a prečo chcete dosiahnuť. Stanovenie finančného cieľa je alfou a omegou plánovania, pretože práve od neho sa odvíjajú ďalšie konkrétne kroky.

Čo chcete dosiahnuť?

Zoberte si pero a papier a vytvorte si zoznam všetkých osôb, ktoré chcete obdarovať a aké darčeky im plánuje kúpiť. Potom jednotlivým darčekom priraďte konkrétne sumy v eurách, spočítajte ich a dostanete tak váš finančný cieľ. 

Kedy to chcete dosiahnuť?

Môžete si stanoviť niektorý z decembrových dní, ale nikto vám nebráni, aby ste si stanovili dosiahnutie vášho cieľa napr. do konca októbra.

Určenie dátumu, do ktorého chcete dosiahnuť stanovený finančný cieľ, je nevyhnutné pre správnu tvorbu finančného plánu. Na dosiahnutie určitého finančného cieľa za desať mesiacov sa použije iný plán ako v prípade, ak by ste chceli dosiahnuť totožný cieľ za polovičnú dobu.

Prečo to chcete dosiahnuť?

Bohužiaľ, na túto otázku sa často krát zabúda. Pritom je rovnako dôležitá, ako odpoveď na otázku, čo chcete dosiahnuť. Vaše “prečo” je váš “vnútorný motivátor“. Emócia, ktorá vás bude poháňať dopredu a pomáhať vám prekonávať akékoľvek prekážky pri dosahovaní stanoveného cieľa. So 100% istotou vám viem povedať, že tieto prekážky prídu. Platí, že čím bude vaše „prečo“ silnejšie, tým ľahšie ich budete zvládať.

Viac sa o finančnom cieli a jeho správnom stanovení dozviete tu.

2. Vytvorenie finančného plánu

Ak už máte stanovený finančný cieľ, tak teraz potrebujete vedieť, ako sa k menu dostať. Finančný plán je v podstate súbor jednotlivých krokov, ktorých splnenie je nevyhnutné pre dosiahnutie stanoveného finančného cieľa. V tomto prípade vám bude stačiť vytvoriť si jednoduchý finančný plán. Ide o plán, ktorý sa spravidla skladá len z jedného kroku. Nevyžaduje si využívanie žiadneho finančného produktu a k jeho tvorbe potrebujete len matematiku zo základnej školy.

Ako si vytvoriť jednoduchý finančný plán?

Jednoducho. Vydeľte váš finančný cieľ počtom mesiacov, do kedy ho chcete dosiahnuť a dostanete presnú sumu, ktorú si musíte odložiť.

Napríklad, ak je vašim finančným cieľom si na vianočné darčeky našetriť sumu 300 eur za tri mesiace, tak najjednoduchší finančný plán na jeho dosiahnutie je odložiť si každý mesiac sumu 100 eur. Ak ten plán dodržíte, o tri mesiace budete mať 300 eur a budete pripravený na vianočné nákupy.

Viac sa o problematike finančného plánu a jeho správnej tvorbe dozviete tu.

3. Dodržanie finančného plánu

Aj ten najlepší finančný plán zlyhá, pokiaľ sa nedodržiava. Preto tým posledným krokom je zaviesť váš finančný plán do vášho života a dodržať ho. A najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je používať rodinný rozpočet.

Podstatou rodinného rozpočtu je naplánovať si, na čo miniete vaše peniaze ešte predtým, ako ich reálne miniete. Používať rodinný rozpočet neznamená, že budete míňať menej. Znamená, že budete míňať správne, na základe vašich finančných cieľov a priorít.

Napríklad, ak je vašim finančným plánom si tri mesiace odkladať sumu 100 eur na vianočné nákupy, rodinný rozpočet vám pomôže naplánovať si všetky vaše ďalšie mesačné výdavky tak, aby ste si po dobu troch mesiacov mohli bez problémov odložiť sumu 100 eur a dosiahnuť tak stanovený finančný cieľ.

Ako si vytvoriť rodinný rozpočet?

Len čo vám príde výplata, zoberte si pero a papier a do horného rohu si napíšte váš celkový čistý mesačný príjem.

Keď už viete, s akou sumou eur môžete v konkrétny mesiac počítať, je čas si naplánovať vaše jednotlivé výdavky. Vždy odporúčam začať s povinnými a nevyhnutnými výdavkami, bez ktorých jednoducho nemôžete existovať. Tie vždy závisia od konkrétnej osoby, ale vo všeobecnosti medzi nich môžeme zaradiť výdavky na jedlo, nájom, voda, elektrina, pohonné hmoty, rôzne povinné platby, ako splátka hypotéky, dane a iné povinné poplatky.

Len čo sú vaše nevyhnutné a povinné výdavky naplánované, začnite myslieť na vaše finančné ciele, ktoré chcete dosiahnuť a výdavky, ktoré súvisia so životným štýlom, ktorý chcete žiť. Pre niekoho to môže byť sporenie na dôchodok a predčasné splatenie hypotéky. Pre iného to môže znamenať sporenie na kúpu nového auta, luxusných výrobkov alebo cestovanie. Vždy to závisí len a len od vašich finančných cieľov a priorít. A práve tu je priestor aj na plánovanie vašich výdavkov na Vianoce a vianočné nákupy.

Nezabudnite, že rozdiel medzi vašim príjmom a naplánovanými výdavkami sa vždy musí rovnať nule. Ak ste náhodou v pluse alebo mínuse, skontrolujte, či ste to spočítali správne. Ak áno, tak upravte vaše výdavky tak, aby bol rozdiel medzi príjmom a výdavkami rovný nule. Ktoré to však budú, závisí len od vašich finančných cieľov a priorít.

Podrobnejší návod k tvorbe a dodržiavaniu rodinného rozpočtu nájdete tu.

Ako urobiť správne finančné rozhodnutie?

giphy

Ak chcete prežiť tieto Vianoce bez finančných stresov, výčitiek alebo dlhov, začnite plánovať vaše vianočné výdavky. Čím skôr s tým začnete, tým jednoduchšie to bude. Potrebujete k tomu len pero, papier a trocha disciplíny. 

Chcete premeniť vaše finančné ciele na výsledky oveľa rýchlejšie a jednoduchšie? Vyskúšajte používať finančný plánovač.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach: