11.

Ako si našetriť na vysnívanú dovolenku

Ak si aspoň trošku ako my (ja a moja manželka), tak už sa nevieš dočkať, kedy skončí táto pandémia a už teraz si predstavuješ, ako si budeš užívať letnú dovolenku. Avšak, ak si ju chceš aj reálne bezstarostne užívať bez akýchkoľvek výčitiek alebo dlhov, odporúčam ti na ňu nielen myslieť, ale pripravovať sa aj finančne. A január je ideálny čas, kedy s tým začať.

V tomto vydaní FINNER magazínu sa s tebou podelím o náš overený systém, ako si našetriť na vysnívanú dovolenku. Vďaka tomuto systému sme za posledných niekoľko rokov mohli precestovať západnú časť Portugalska (Porto, Lisabon, Cabo da Roca, Fatima, Cascais) a naše obľúbené Taliansko (Rím, Florencia, Siena, Sicília, Benátky, Verona, Pisa, Neapol, Pompeje, Capri, Kalábria..).

Ak sme to dokázali my, dokážeš to aj ty.

Cabo da Roca

Cabo da Roca – najzápadnejší bod kontinentálnej Európy

1. Vysnívaj to

Viem, že to bude znieť ako klišé, ale každý jeden úspech sa začína snom. Avšak, ak ho chceš premeniť aj na skutočnosť, musíš si tvoj sen stanoviť ako finančný cieľ. Pretože platí, ak na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa potrebuješ peniaze, musíš si stanoviť finančný cieľ.

Ako si stanovíš finančný cieľ

Stanovenie finančného cieľa inými slovami znamená vedieť presne definovať, čo chceš dosiahnuť, dokedy to chceš dosiahnuť a prečo to chceš dosiahnuť.

Čo chceš dosiahnuť?

Zober si pero alebo ceruzku a na papier si napíš tvoju vysnívanú dovolenkovú destináciu. Vedľa toho si napíš, koľko peňazí na ňu budeš potrebovať. Ak nechceš strieľať len tak od brucha, odporúčam ti urobiť si prieskum jednotlivých výdavkov (letenky, ubytovanie, strava, cestovné poistenie atď.).

Dokedy to chceš dosiahnuť?

Keď už vieš, koľko peňazí si potrebuješ našetriť, musíš si určiť deadline, do kedy to chceš dosiahnuť. Stanovenie finálneho dátumu je nevyhnutné pre správnu tvorbu finančného plánu. Na dosiahnutie určitého cieľa napríklad za 12 mesiacov sa použije iný finančný plán ako v prípade, ak chceš dosiahnuť totožný cieľ za polovičnú dobu.

Prečo to chceš dosiahnuť?

Bohužiaľ, na túto otázku sa často zabúda. Pritom je rovnako dôležitá, ako odpoveď na otázku, čo chceš dosiahnuť. Tvoje “prečo” je tvoj “vnútorný motivátor“. Je to dôvod, ktorý ťa bude poháňať dopredu a pomáhať ti prekonávať akékoľvek prekážky pri dosahovaní stanoveného cieľa. So 100% istotou ti viem už teraz povedať, že tieto prekážky prídu. Platí, že čím bude tvoje “prečo” silnejšie, tým ľahšie ich budeš zvládať. A prečo je nevyhnutné mať svoje „prečo“, sa dozvieš v 3. kroku – dosiahni to.

Viac sa o finančnom cieli a jeho správnom stanovení dozvieš tu.

Pompeje

Pompeje – pochované mesto pod sopečným popolom

2. Naplánuj to

Ak už máš stanovený tvoj finančný cieľ, tak teraz potrebuješ vedieť, ako sa k menu dopracuješ a na to slúži finančný plán. Finančný plán je v podstate súbor jednotlivých krokov, ktorých splnenie je nevyhnutné pre dosiahnutie stanoveného finančného cieľa.

V tomto prípade ti bude stačiť vytvoriť si jednoduchý finančný plán. Ide o plán, ktorý sa spravidla skladá len z jedného kroku. Nevyžaduje si využívanie žiadneho finančného produktu a k jeho tvorbe potrebuješ len matematiku zo základnej školy.

Ako si vytvoríš jednoduchý finančný plán

Jednoducho. Vydeľ si tvoj finančný cieľ počtom mesiacov, dokedy ho chceš dosiahnuť a dostaneš tak presnú sumu, ktorú si musíš každý mesiac odložiť.

Napríklad, ak je tvojim cieľom našetriť si 1200€ za 6 mesiacov, tvoj finančný plán bude odkladať si každý mesiac sumu 200€. Ak tento plán dodržíš, o šesť mesiacov si môžeš začať baliť kufre.

Viac sa o problematike finančného plánu a jeho správnej tvorbe dozvieš tu.

Ostrov Capri

Ostrov Capri – naša srdcovka a letné sídlo rímskeho cisára Tibéria

3. Dosiahni to

Vieš, že aj ten najlepší finančný plán zlyhá, pokiaľ sa nedodržiava. Preto tým posledným krokom je zaviesť tvoj finančný plán do tvojho života a dodržať ho. A najlepší spôsob, ako to dosiahneš je, že začneš používať rodinný rozpočet.

Podstatou rodinného rozpočtu je naplánovať si, na čo minieš tvoje peniaze ešte predtým, ako ich reálne minieš. Používať rodinný rozpočet neznamená, že budeš míňať menej. Znamená, že budeš míňať správne, na základe tvojich finančných cieľov a priorít.

Napríklad, ak je tvojim finančným plánom si 6 mesiacov šetriť sumu 200€ na tvoju vysnívanú dovolenku, rodinný rozpočet ti pomôže naplánovať si všetky tvoje ďalšie mesačné výdavky tak, že si po dobu 6 mesiacov budeš môcť bez problémov odložiť sumu 200€ a dosiahnuť tak stanovený finančný cieľ. Nie je to jadrová fyzika.

Ako si vytvoríš rodinný rozpočet

Len čo ti príde výplata, zober si pero a papier a do horného rohu si napíš tvoj celkový čistý mesačný príjem. Keď už vieš, s akou sumou eur môžeš v konkrétny mesiac počítať, je čas si naplánovať tvoje jednotlivé výdavky.

Odporúčam ti začať s povinnými a nevyhnutnými výdavkami, bez ktorých jednoducho nemôžeš existovať. Tie sú vždy individuálne, ale vo všeobecnosti medzi nich patria výdavky na jedlo, nájom, voda, elektrina, pohonné hmoty, rôzne povinné platby, ako splátka hypotéky, dane a iné povinné poplatky.

Len čo máš tvoje nevyhnutné a povinné výdavky naplánované, začni myslieť na tvoje finančné ciele, ktoré chceš dosiahnuť a výdavky, ktoré súvisia so životným štýlom, ktorý chceš žiť. Pre niekoho to môže byť sporenie na dôchodok a predčasné splatenie hypotéky. Pre iného to môže znamenať sporenie na kúpu nového auta, luxusných výrobkov alebo cestovanie. Vždy to závisí len a len od tvojich finančných cieľov a priorít. A práve tu je priestor aj na plánovanie výdavkov na vysnívanú dovolenku.

Pri tvorbe rodinného rozpočtu musí platiť, že rozdiel medzi tvojim príjmom a naplánovanými výdavkami sa vždy musí rovnať nule. Ak si náhodou v pluse alebo v mínuse, skontroluj, či si to spočítal správne. Ak áno, tak uprav tvoje výdavky tak, aby bol rozdiel medzi príjmom a výdavkami rovný nule. Ktoré to však budú, závisí len od tvojich finančných cieľov a priorít.

Ešte jedna dôležitá vec k tvorbe a dodržiavaní rodinného rozpočtu. V živote je vždy niečo za niečo. Tvoj mesačný príjem nie je neobmedzený. To znamená, že ak si napríklad naplánuješ 200€ na vysnívanú dovolenku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budeš musieť vzdať iných výdavkov alebo ich častí. A práve tu hrá tvoje „prečo“ rozhodujúcu úlohu. Ak vieš, „prečo“ si chceš našetriť na tvoju vysnívanú dovolenku a je dostatočne silné, bez problémov sa vzdáš iných výdavkov s nižšou prioritou v prospech dovolenky.

Podrobnejší návod k tvorbe a dodržiavaniu rodinného rozpočtu nájdeš tu.

nata kolaciky

Naša droga – najstarší portugalský koláč s vaječným krémom a cappuccino so škoricou

Ako urobiť správne finančné rozhodnutie?

Ak si chceš našetriť na tvoju vysnívanú letnú dovolenku a prežiť ju bez výčitiek alebo dlhov, tak tento systém ti k tomu zaručene pomôže. Čím skôr začneš, tým jednoduchšie to bude. Ako povedal Nelson Mandela: „Vždy sa to zdá byť nemožné, až kým to neurobíš.“

Chceš premeniť tvoje finančné ciele na výsledky oveľa rýchlejšie a jednoduchšie? Začni používať finančný plánovač.

Aká je tvoja vysnívaná dovolenková destinácia? Napíš do komentáru.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho na sociálnych sieťach: