01.

Nepodľahnite ilúzii

V našej spoločnosti sa bohužiaľ udomácnil názor, že finančné produkty hrajú primárnu a najdôležitejšiu úlohu v procese dosahovania želaných finančných výsledkov. Ľudia totiž uverili, že si stačí zabezpečiť finančný produkt a ten automaticky vyrieši ich finančné problémy a dosiahnu tak finančné výsledky, po ktorých túžia.

To je však len lákavá ilúzia živená predovšetkým finančnými spoločnosťami a finančnými sprostredkovateľmi s cieľom jednoduchšie predávať ich finančné produkty. Je oveľa jednoduchšie zhodiť vinu za nedosiahnutie finančných výsledkov na “zlý finančný produkt” a nahradiť ho iným, “lepším”, ako čeliť pravde.

A pravdou je, že samotné finančné produkty, hoci aj tie najlepšie, vám finančné výsledky, po ktorých túžite, nikdy neprinesú. Až z 80% to závisí od vášho správania, disciplíny a dodržiavania správnych finančných návykov. Finančné produkty a odborné vedomosti tvoria len zvyšných 20% úspechu.

Váš úspech závisí od dodržiavania 3 princípov

Akýkoľvek úspech alebo neúspech nie je nikdy náhodný a vždy je len výsledkom dodržiavania alebo nedodržania troch univerzálnych a časom overených princípov. Pre lepšie pochopenie týchto jednotlivých princípov si proces dosiahnutia akýchkoľvek finančných výsledkov môžeme prirovnať ku procesu stavby domu.

Na to, aby ste postavili rodinný dom, v ktorom sa bude dať aj reálne bývať, musíte pri jeho stavbe dodržať tieto tri princípy:

1.Musíte vedieť, aký dom idete postaviť

Toto je tá najdôležitejšia časť z celého procesu stavby, pretože práve od nej závisia ďalšie kroky a aj celkový výsledok. Akú rozlohu bude mať váš dom, aký tvar, koľko poschodí, koľko izieb, aký typ strechy chcete mať atď. Úprimne, pustili by ste sa do stavby vášho domu bez toho, aby ste vedeli podrobne odpovedať na tieto a ďalšie otázky? Pravdepodobne nie. Ak neviete, aký dom idete stavať a pustite sa do samotnej stavby, jeho finálnu podobu nechávate na náhodu a s najväčšou pravdepodobnosťou si postavíte taký dom, ktorý ste nechceli. Výsledkom bude strata vášho času a peňazí.

2.Musíte použiť správny stavebný postup a materiál

Na základe vašej vízie bude mať váš dom určité špecifiká, ale vo všeobecnosti platí, že každý dom sa začína stavať od základov. Len čo sú základy dostatočne pevné, postavia sa obvodové múry a až následne sa osadí strecha. Nikdy nie naopak. Jednak to nie je ani technicky možné, ale hlavný dôvod, prečo sa začína od základov je ten, že sú to práve základy, ktoré držia celý dom pokope. Čím sú pevnejšie, tým vyššie môžete stavať.

Výber stavebného materiálu je rovnako dôležitý. Môžete postaviť dom z nevhodného materiálu, ktorý napr. nemá vhodné izolačné vlastnosti a jeho prevádzka bude oveľa drahšia a tým pádom neefektívna.

3.Musíte začať stavať a dodržať správny stavebný postup

Myslím, že tento princíp nepotrebuje ďalšie vysvetľovanie. Ako sa hovorí, bez práce nie sú koláče. Žiadna práca, žiaden dom.

Čo z toho vyplýva?

Na to, aby ste si úspešne postavili váš dom, musíte súčasne dodržať všetky tri princípy. Môžete používať ten najlepší stavebný materiál a poznať to najlepšie stavebné know how. Pokiaľ ale neviete, aký dom idete stavať alebo síce viete, ale nedodržíte správny stavebný postup alebo váš dom nebudete stavať, nikdy váš vysnívaný dom mať nebudete.

Rovnaké princípy platia aj pri “stavbe vášho finančného domu” resp. dosahovaní finančných výsledkov, po ktorých túžite. Môžete používať tie najlepšie finančné produkty a poznať to najlepšie odborné know how. Pokiaľ ale neviete, aký finančný výsledok chcete dosiahnuť alebo síce viete, ale nebudete pracovať na jeho dosiahnutí alebo nedodržíte správny finančný plán na jeho dosiahnutie, nikdy ten finančný výsledok nedosiahnete.

Vidíte? Až 80% úspechu závisí od vášho správania, disciplíny a dodržiavania správnych finančných návykov. Finančné produkty a odborné vedomosti tvoria len zvyšných 20%.

Ako urobiť správne finančné rozhodnutie?

Stačí nepodľahnúť ilúzii. Na dosiahnutie finančných výsledkov, po ktorých túžite, musíte dodržať tieto 3 princípy:

  1. Stanovte si to ako cieľ
  2. Vytvorte si alebo si nechajte vytvoriť finančný plán na jeho dosiahnutie
  3. Prostredníctvom rodinného rozpočtu zaveďte daný plán do vášho života a dodržte ho

Chcete dosiahnuť finančné výsledky, po ktorých túžite, oveľa rýchlejšie a jednoduchšie? Začnite používať finančný plánovač.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach: