10.

Obálkový systém

Ak si robíte alebo zvažujete začať robiť rodinný rozpočet, tak veľmi rýchlo zistíte, že samotná tvorba rodinného rozpočtu je tá jednoduchšia a zábavnejšia časť. Tou náročnejšou a niekedy až frustrujúcou časťou je sledovanie a dodržiavanie naplánovaných výdavkov. Dobrou správou je, že existuje obálkový systém, ktorý je pre túto prácu ako stvorený.

Čo je to obálkový systém?

Obálkový systém nie je žiadna prevratná novinka a s najväčšou pravdepodobnosťou ho v určitej forme využívali už vaši starí rodičia a ich rodičia pred nimi. Ide o úplne jednoduchý, ale účinný systém, ktorý vám pomôže lepšie spravovať, dodržiavať a sledovať naplánované výdavky v rámci vášho rodinného rozpočtu.

Podstata obálkového systému spočíva v tom, že si časť vášho príjmu vyberiete v hotovosti. Následne si túto časť príjmu rozdelíte do jednotlivých obálok tak, ako ste si naplánovali jednotlivé výdavky vo vašom rodinnom rozpočte a za jednotlivé tovary a služby budete platiť len hotovosťou.

giphy

3 dôvody, prečo používať obálkový systém aj v 21. storočí

1. Hotovosť je stále kráľom

Hoci žijeme v 21. storočí, ale doba „cash-u“ sa ani zďaleka neskončila. V každom obchode dokážete za tovar alebo služby zaplatiť v hotovosti, ale nie v každom obchode môžete platiť kartou. Taktiež, technológie sa môžu a spravidla sa aj kazia. Zabudnite na hanbu pri pokladni s plným košíkom a s prázdnou peňaženkou, keď nefunguje platobný terminál. Mať hotovosť je istota.

2. Ušetríte viac peňazí

Štúdia z Carnegie Mellon University, Stanfordu a MIT zistila, že pri platení platobnou kartou si neuvedomujete míňanie vašich peňazí tak ako v prípade platby v hotovosti, kde za tovar alebo služby musíte fyzicky odovzdať peniaze.

Ak ste ako ja, tak strach zo straty prežívate intenzívnejšie ako radosť z možného zisku. A práve vďaka tomuto strachu je oveľa pravdepodobnejšie, že budete dôslednejšie zvažovať nákup tovarov alebo služieb, ak reálne vidíte, ako vám ubúdajú vaše (ťažko zarobené) peniaze.

Obálkový systém vám taktiež pomôže minimalizovať spontánne nákupy, pretože ste limitovaný množstvom peňazí, ktoré máte aktuálne so sebou.

3. Lepší prehľad vo výdavkoch

Používaním obálkového systému zabránite miešaniu vašich peňazí určených na jednotlivé výdavky. To sa spravidla deje, ak si ich všetky nechávate na bežnom účte a za tovary a služby platíte platobnou kartou.

Tým, že si časť vášho príjmu rozdelíte do jednotlivých obálok a budete všade platiť len v hotovosti, získate lepší prehľad o tom, koľko ste už minuli a koľko peňazí vám v jednotlivých obálkach resp. kategóriách výdavkov ešte zostáva.

giphy

Ako používať obálkový systém v praxi?

Len čo si naplánujete váš rodinný rozpočet, vytvorte si obálky pre jednotlivé kategórie výdavkov okrem tých, ktoré platíte prevodom z vášho bankového účtu. Na bankovom účte si nechajte len finančné prostriedky na tie výdavky, ktoré platíte on-line (poistenie, hypotéka, paušál, internet atď.). Zvyšok peňazí si vyberte v hotovosti a rozdeľte ich do jednotlivých obálok tak, ako ste si to naplánovali v rodinnom rozpočte.

Vždy, keď pôjdete do obchodu, zoberte si so sebou len konkrétne obálky (alebo len časť ich obsahu) podľa toho, aký tovar alebo služby plánujete nakupovať.

Z vlastných skúseností vám odporúčam používať plastové obálky, ktoré sa dajú kúpiť v každom papiernictve. Oproti klasickým papierovým obálkam vydržia dlhšie a dajú sa efektívne zatvárať, takže drobné mince už nebudú žiaden problém.

giphy

Ako urobiť správne finančné rozhodnutie?

Ak hľadáte nástroj, ktorý vám pomôže lepšie spravovať, dodržiavať a sledovať vaše výdavky, obálkový systém môže byť pre vás to pravé orechové. Vďaka svojej jednoduchosti a efektívnosti ho odporúčam všetkým mojim klientom a taktiež sa stal neoddeliteľnou súčasťou finančného plánovača, s ktorým tvoria dokonalý pár.

Používate alebo ste používali obálkový systém? Napíšte mi vaše skúsenosti do komentáru.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach: