08.

Žite svoj život, nie ich

Určite poznáte Novákovcov. Alebo pre vás to môžu byť Lukáčovci alebo Kováčovci. Sú to vaši priatelia alebo známi, ktorí majú všetko lepšie a väčšie ako vy. Majú väčšie domy, drahšie autá, nosia krajšie oblečenie a chodia na luxusnejšie dovolenky. Možno si to všetko môžu dovoliť platiť cash vďaka dobrému finančnému plánu, pravidelnej tvorbe rodinného rozpočtu a finančnej disciplíne.

A možno Novákovci vôbec nie sú tým, za čo sa vydávajú. Možno je ich život fake a svoj životný štýl financujú úvermi, nemajú nič našetrené a aj tá najmenšia [ne]očakávaná udalosť ich položí na lopatky.

Môžete sa z ich života tešiť alebo ich ľutovať, ale nesnažte sa s nimi držať krok. Môže to viesť k finančným problémom.

Buďte šťastní s tým, na čo momentálne máte

Jedným z hlavných zdrojov depresie, frustrácie a zlých finančných rozhodnutí je porovnávanie vášho života so životom druhých. Mnoho ľudí chce mať okamžite to, čo majú druhí, hoci na to nemajú peniaze. A najjednoduchšou cestou, ako tieto peniaze získať, sa stal úver. Problém dnešnej doby je, že takýto spôsob financovania “potrieb” sa už považuje za normálny a začína byť štandardom.

Často si kupujeme veci, ktoré ani nepotrebujeme, za peniaze, ktoré ani nemáme. A kvôli čomu? Aby ste sa vyrovnali vašim (možno zadĺženým) priateľom a známym? Aby ste na Facebooku alebo Instagrame zapôsobili na ľudí, ktorým na vás možno ani nezáleží? Naozaj to zadlžovanie stojí za to?

Kašlite na to, že pán Novák nosí zlaté hodinky s ciferníkom z platiny, ktoré obsahujú chronograf a ukazovatele pre tri časové pásma, jazdí na luxusnom SUV s koženým interiérom a telefonuje z najnovšieho jablka. Vaše hodinky dokážu rovnako určiť správny čas, vaše súčasné auto vás tak isto dopraví z bodu A do bodu B ako jeho super SUV a volať, posielať správy a surfovať po internete určite zvládne aj váš terajší mobil.

Ak si však budete chcieť dopriať aj veci, na ktoré momentálne nemáte peniaze, zadlžovanie sa nie je jediná alternatíva. Aj s menším príjmom dokážete zahrať veľké divadlo, pokiaľ hráte správnu hru. A tou hrou je finančné plánovanie.

Ako urobiť správne finančné rozhodnutie?

Je úplne v poriadku si dopriať všetky luxusné veci, ale v správnom čase a správnym spôsobom:

  1. Stanovte si finančný cieľ, po ktorom túžite.
  2. Vytvorte si alebo si nechajte vytvoriť finančný plán na jeho dosiahnutie.
  3. Prostredníctvom rodinného rozpočtu zaveďte daný plán do vášho života a dodržte ho.

Trvá to síce dlhšie, ale výsledky sú na nezaplatenie. Budete si užívať nie len luxusné veci , ale aj všetky výhody života bez dlhov.

Chcete dosiahnuť finančné výsledky, po ktorých túžite, oveľa rýchlejšie a jednoduchšie? Začnite používať finančný plánovač.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach: