Žite svoj život, nie ich

Určite poznáte Novákovcov. Alebo pre vás to môžu byť Lukáčovci alebo Kováčovci. Sú to vaši priatelia alebo známi, ktorí majú všetko lepšie a väčšie ako vy. Majú väčšie domy, drahšie autá, nosia krajšie oblečenie a chodia na luxusnejšie dovolenky. Možno si to všetko môžu dovoliť platiť cash vďaka dobrému finančnému plánu, pravidelnej tvorbe rodinného rozpočtu a finančnej disciplíne.

A možno Novákovci vôbec nie sú tým, za čo sa vydávajú. Môžno si svoj životný štýl financujú úvermi, nemajú nič našetrené a aj tá najmenšia [ne]očakávaná udalosť ich položí na lopatky.

Môžete sa z ich života tešiť alebo ich ľutovať, ale nesnažte sa s nimi držať krok. Môže to viesť k finančným problémom.

Buďte šťastní s tým, na čo momentálne máte

Jedným z hlavných zdrojov depresie, frustrácie a zlých finančných rozhodnutí je porovnávanie vášho života so životom druhých. Mnoho ľudí chce mať okamžite to, čo majú druhí, hoci na to nemajú peniaze. A najjednoduchšou cestou, ako tieto peniaze získať, sa stal úver. Problém dnešnej doby je, že takýto spôsob financovania “potrieb” sa začína považovať za akýsi štandard.

Často si kupujeme veci, ktoré ani nepotrebuje, za peniaze, ktoré ani nemáme. A kvôli čomu? Aby ste sa vyrovnali vašim (možno zadĺženým) priateľom a známym? Aby ste na Facebooku alebo Instagrame zapôsobili na ľudí, ktorým na vás možno ani nezáleží? Naozaj to zadlžovanie stojí za to?

Kašlite na to, že pán Novák nosí zlaté hodinky s ciferníkom z platiny, ktoré obsahujú chronograf a ukazovatele pre tri časové pásma, jazdí na luxusnom SUV s koženým interiérom a telefonuje z najnovšieho jablka. Vaše hodinky dokážu rovnako určiť správny čas, vaše súčasné auto vás tak isto dopraví z bodu A do bodu B ako jeho super SUV a volať, posielať správy a surfovať po internete určite zvládne aj váš terajší mobil.

Ak si však budete chcieť dopriať aj veci, na ktoré momentálne nemáte peniaze, zadlžovanie sa nie je jediná alternatíva.

Chcete dosiahnuť finančné výsledky, po ktorých túžite, oveľa rýchlejšie a jednoduchšie?

Plánovanie a disciplína ruže prináša

Je úplne v poriadku si dopriať všetky luxusné veci, ale v správnom čase a správnym spôsobom. Aj s menším príjmom dokážete zahrať veľké divadlo, pokiaľ hráte správnu hru. A tou hrou je plánovanie:

  1. Stanovte si finančný cieľ, po ktorom túžite.
  2. Vytvorte si alebo si nechajte vytvoriť finančný plán na jeho dosiahnutie.
  3. Prostredníctvom rodinného rozpočtu zaveďte daný plán do vášho života a dodržte ho.

Trvá to síce dlhšie, ale výsledky sú na nezaplatenie. Budete si užívať nie len luxusné veci , ale aj všetky výhody života bez dlhov.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Pomôžete tým ďalším ľudom dosahovať finančné výsledky, po ktorých túžia.

Zakladateľ značky Finner, tvorca finančného plánovača a odborník na finančné plánovanie. Počas mojej praxe som zistil, že samotné finančné produkty, hoci aj správne zvolené a správne nastavené, želané finančné výsledky neprinášajú. Až 80% úspechu je správanie, disciplína a dodržiavania správnych finančných návykov. Finančné produkty a odborné vedomosti tvoria len 20%.

Chcete robiť správne finančné rozhodnutia?

Prihláste sa na odber článkov z blogu. Stačí vyplniť vašu emailovú adresu.

.